Trendy na trhu s byty v Brně a aktuální vývoj cen

18.10.2018

Ceny nemovitostí v minulých letech astronomicky rostly. Jak vypadá situace v Brně tento rok, jaké jsou trendy a jak by se mohly ceny nemovitostí vyvíjet do budoucna?

Vývoj cen v roce 2018

V prvním kvartále roku 2018 podle analýzy společnosti Deloitte v Jihomoravském kraji (a tedy i v Brně) rostly ceny bytů o 4,4% na 54.200,- Kč / m2.

K dlouhodobému růstu cen v minulých letech vedl zejména celkový růst ekonomiky, snižující se úrokové sazby a dostupnost hypoték. Od 1. 10. 2018 se podmínky pro hypotéky zpřísnily a to by se časem mohlo projevit i ve vývoji cen bytů.

Výše uvedené však není jediným faktorem. K vysoké poptávce - a tím pádem i k růstu prodejních cen - po bytech v Brně dlouhodobě přispívá růst samotného města a noví lidé, kteří se sem stěhují.

Ke zvyšování cen bytů k prodeji pomáhají i cenově rostoucí pronájmy. Žijeme v době, kdy se majitelům sice vyplatí nemovitost prodat, neboť za něj získají i dvojnásobek ceny, za kterou byt koupili, ale je zde i druhá možnost - a to byt pronajmout za vyšší cenu, než před několika lety. Pokud jste před několika lety byt koupili na hypotéku, dnes vám jeho pronajmutí a následný příjem může pokrýt náklady i splátku úvěru. To může majitele nemovitostí motivovat si byt nechat, pronajímat ho a neprodávat.

Jak to bude dál?

Díky těmto skutečnostem neočekáváme velkou změnu v cenách nemovitostí. I přes regulace hypoték ze strany ČNB je poptávka stále vysoká a to spíše naznačuje stagnaci cen nebo mírnější růst než byl v předcházejících letech.

Dnes je tedy stále velmi dobrá doba pro prodej nemovitostí a vyplatí se prodávat.

Pro kupující je situace o něco méně příjemná z důvodu zvýšení úrokových sazeb hypotečních úvěrů a celkového snížení dostupnosti hypoték.

Budoucí vývoj se však nedá přesně předpovědět. Jediné, co opravdu ukáže, jak bude hypoteční a realitní trh vypadat, je čas.

VÍTE JAKÁ JE TRŽNÍ CENA VAŠÍ NEMOVITOSTI?

DALŠÍ ČLÁNKY