Trendy na trhu s byty v Brně a aktuální vývoj cen

18.10.2018

Ceny nemovitostí v minulých letech astronomicky rostly. Jak vypadá situace v Brně tento rok, jaké jsou trendy a jak by se mohly ceny nemovitostí vyvíjet do budoucna?

Vývoj cen v roce 2018

V prvním kvartále roku 2018 podle analýzy společnosti Deloitte v Jihomoravském kraji (a tedy i v Brně) rostly ceny bytů o 4,4% na 54.200,- Kč / m2.

K dlouhodobému růstu cen v minulých letech vedl zejména celkový růst ekonomiky, snižující se úrokové sazby a dostupnost hypoték. Od 1. 10. 2018 se podmínky pro hypotéky zpřísnily a to by se časem mohlo projevit i ve vývoji cen bytů.

Výše uvedené však není jediným faktorem. K vysoké poptávce - a tím pádem i k růstu prodejních cen - po bytech v Brně dlouhodobě přispívá růst samotného města a noví lidé, kteří se sem stěhují.

Ke zvyšování cen bytů k prodeji pomáhají i cenově rostoucí pronájmy. Žijeme v době, kdy se majitelům sice vyplatí nemovitost prodat, neboť za něj získají i dvojnásobek ceny, za kterou byt koupili, ale je zde i druhá možnost - a to byt pronajmout za vyšší cenu, než před několika lety. Pokud jste před několika lety byt koupili na hypotéku, dnes vám jeho pronajmutí a následný příjem může pokrýt náklady i splátku úvěru. To může majitele nemovitostí motivovat si byt nechat, pronajímat ho a neprodávat.

Jak to bude dál?

Díky těmto skutečnostem neočekáváme velkou změnu v cenách nemovitostí. I přes regulace hypoték ze strany ČNB je poptávka stále vysoká a to spíše naznačuje stagnaci cen nebo mírnější růst než byl v předcházejících letech.

Dnes je tedy stále velmi dobrá doba pro prodej nemovitostí a vyplatí se prodávat.

Pro kupující je situace o něco méně příjemná z důvodu zvýšení úrokových sazeb hypotečních úvěrů a celkového snížení dostupnosti hypoték.

Budoucí vývoj se však nedá přesně předpovědět. Jediné, co opravdu ukáže, jak bude hypoteční a realitní trh vypadat, je čas.

VÍTE JAKÁ JE TRŽNÍ CENA VAŠEHO BYTU?

DALŠÍ ČLÁNKY

Aukce nemovitostí jsou čím dál častější. Pokud hledáte nemovitost, už jste na takový prodej pravděpodobně narazili. Jejich výhodou by mělo být prodat nemovitost za vyšší cenu a přinést prodávajícímu více peněz z prodeje. Je to ale pravda? Opravdu se nemovitost prodá dráž? Nebo je v tom nějaký trik? Není to všechno jen podvod? A kdo na aukcích...

Dá se prodat byt v aukci za lepší cenu? Jak taková aukce bytu vypadá? Kdy se vyplatí a kdy ne? Sepsal jsem pro vás případovou studii, kde detailně popisuji, jak se nám aukce bytu v Brně povedla a kolik peněz navíc přinesla prodávajícímu.