Prodej bytu v době rouškové

14.10.2020

Zvažujete prodat byt a řešíte, zda je vhodné v souvislosti se současnými vládními opatřeními, se do prodeje vůbec pustit? A jak se dají realizovat prohlídky, případně jak se chránit a minimalizovat riziko nákazy? Tak čtěte dál.

Koronavirus a ceny bytů

V posledních letech ceny nemovitostí strmě rostly. S příchodem koronaviru se očekávalo, že se nárůst zastaví nebo dokonce dojde k poklesu. To se však nestalo. Ceny nemovitostí nadále rostou a přispělo k tomu navíc nedávné zrušení daně z nabytí nemovitosti.

V současnosti je velmi těžké odhadovat další vývoj. Z minulosti však víme, že k poklesu nebo stagnaci cen nemovitostí dochází v momentě, kdy bývá ekonomika dlouhodobě a vážně zasažená. Bohužel nevíme, zda opatření proti koronaviru způsobí takový pád ekonomiky, aby se tím snížili i ceny nemovitostí.

Ceny bytů jsou právě na nejvyšší úrovni v historii a není důvod tedy s prodejem čekat. 

Prodej bytu bezpečně - na dálku

Minimalizovat riziko nákazy je možné jednoduše, a to omezením kontaktu s lidmi. K prodeji vašeho bytu vám stačí pouze jediná schůzka při podpisu kupní smlouvy. Vše ostatní se dá řešit na dálku, pokud v bytě přímo nebydlíte.

Jak na bezkontaktní prodej bytu?

  • Prohlídky bez účasti majitele - Prodávající mi předají klíče od bytu, domluvíme se na vhodných časech prohlídek a ty pak dělám již samostatně bez jejich přítomnosti.
  • Virtuální 3D prohlídky - Moderní technologie umožňuje projít se nabízenou nemovitostí odkudkoliv - z kanceláře, z obýváku i z lesa. Díky speciální kameře vytvoříme tzv. virtuální prohlídku - zájemci si tak byt "projdou" přes internetový prohlížeč nebo díky brýlím pro virtuální realitu. Virtuální prohlídka zatím nenahradí prohlídku skutečnou, ale snižuje počet osobních návštěv v bytě. To vítají prodávající i kupující.
  • Podpis smlouvy přes SMS na dálku - S klienty podepisujeme smlouvy a jejich dodatky přes SMS zprávu z pohodlí domova. Není třeba se osobně potkávat. Jediná výjimka je podpis Kupních smluv, které vyžadují ověření od advokáta nebo notáře.
  • Elektronická komunikace - Veškeré informace a přehled o prodeji získá majitel bytu díky pravidelné telefonické komunikaci a zasílání pravidelných reportů emailem.

Pokud v nemovitosti bydlíte, osobním prohlídkám se nedá vyhnout. Dá se však snížit jejich počet výběrem vhodných zájemců a dodržováním hygienických pravidel. Správný makléř by měl udělat pro bezpečí svých klientů maximum.

VÍTE JAKÁ JE TRŽNÍ CENA VAŠÍ NEMOVITOSTI?

DALŠÍ ČLÁNKY