Prodej bytu v době rouškové

14.10.2020

Zvažujete prodat byt a řešíte, zda je vhodné v souvislosti se současnými vládními opatřeními, se do prodeje vůbec pustit? A jak se dají realizovat prohlídky, případně jak se chránit a minimalizovat riziko nákazy? Tak čtěte dál.

Koronavirus a ceny bytů

V posledních letech ceny nemovitostí strmě rostly. S příchodem koronaviru se očekávalo, že se nárůst zastaví nebo dokonce dojde k poklesu. To se však nestalo. Ceny nemovitostí nadále rostou a přispělo k tomu navíc nedávné zrušení daně z nabytí nemovitosti.

V současnosti je velmi těžké odhadovat další vývoj. Z minulosti však víme, že k poklesu nebo stagnaci cen nemovitostí dochází v momentě, kdy bývá ekonomika dlouhodobě a vážně zasažená. Bohužel nevíme, zda opatření proti koronaviru způsobí takový pád ekonomiky, aby se tím snížili i ceny nemovitostí. 

Ceny bytů jsou právě na nejvyšší úrovni v historii a není důvod tedy s prodejem čekat. 

Prodej bytu bezpečně - na dálku

Minimalizovat riziko nákazy je možné jednoduše, a to omezením kontaktu s lidmi. K prodeji vašeho bytu vám stačí pouze jediná schůzka při podpisu kupní smlouvy. Vše ostatní se dá řešit na dálku, pokud v bytě přímo nebydlíte.

Jak na bezkontaktní prodej bytu?

  • Prohlídky bez účasti majitele - Prodávající mi předají klíče od bytu, domluvíme se na vhodných časech prohlídek a ty pak dělám již samostatně bez jejich přítomnosti.
  • Virtuální 3D prohlídky - Moderní technologie umožňuje projít se nabízenou nemovitostí odkudkoliv - z kanceláře, z obýváku i z lesa. Díky speciální kameře vytvoříme tzv. virtuální prohlídku - zájemci si tak byt "projdou" přes internetový prohlížeč nebo díky brýlím pro virtuální realitu. Virtuální prohlídka zatím nenahradí prohlídku skutečnou, ale snižuje počet osobních návštěv v bytě. To vítají prodávající i kupující.
  • Podpis smlouvy přes SMS na dálku - S klienty podepisujeme smlouvy a jejich dodatky přes SMS zprávu z pohodlí domova. Není třeba se osobně potkávat. Jediná výjimka je podpis Kupních smluv, které vyžadují ověření od advokáta nebo notáře.
  • Elektronická komunikace - Veškeré informace a přehled o prodeji získá majitel bytu díky pravidelné telefonické komunikaci a zasílání pravidelných reportů emailem.

Pokud v nemovitosti bydlíte, osobním prohlídkám se nedá vyhnout. Dá se však snížit jejich počet výběrem vhodných zájemců a dodržováním hygienických pravidel. Správný makléř by měl udělat pro bezpečí svých klientů maximum.

Uvažujete o prodeji bytu? Kontaktujte mě.

VÍTE JAKÁ JE TRŽNÍ CENA VAŠEHO BYTU?

DALŠÍ ČLÁNKY

Aukce nemovitostí jsou čím dál častější. Pokud hledáte nemovitost, už jste na takový prodej pravděpodobně narazili. Jejich výhodou by mělo být prodat nemovitost za vyšší cenu a přinést prodávajícímu více peněz z prodeje. Je to ale pravda? Opravdu se nemovitost prodá dráž? Nebo je v tom nějaký trik? Není to všechno jen podvod? A kdo na aukcích...

Dá se prodat byt v aukci za lepší cenu? Jak taková aukce bytu vypadá? Kdy se vyplatí a kdy ne? Sepsal jsem pro vás případovou studii, kde detailně popisuji, jak se nám aukce bytu v Brně povedla a kolik peněz navíc přinesla prodávajícímu.