Případová studie: 170.000 Kč navíc díky aukci

22.02.2021

Dá se prodat byt v aukci za lepší cenu? Jak taková aukce bytu vypadá? Kdy se vyplatí a kdy ne? Sepsal jsem pro vás případovou studii, kde detailně popisuji, jak se nám aukce bytu v Brně povedla a kolik peněz navíc přinesla prodávajícímu.

Jak se zájemce stane klientem

Dělal jsem prohlídky pěkného prostorného bytu, který se zalíbil jednomu zájemci. On ale potřeboval nejprve prodat svůj stávající menší byt, aby mohl koupit tento větší. Majitel většího souhlasil, že po omezenou dobu počká a tak jsme se pustili se zájemcem do prodeje jeho menšího bytu. Domluvili jsme se, že všechno musíme stihnout nejpozději do 4 měsíců. Cesta od nalezení klienta po vyplacení peněz prodávajícímu trvá přibližně 2 měsíce, takže jsme měli maximálně 2 měsíce na nalezení zájemce.

Příprava bytu na prodej

Nemovitost jsem s fotografem profesionálně nafotil, byt jsem zaměřil, vytvořil půdorys a natočil s kameramanem videoprohlídku. V sobotu jsem spustil masivní inzerci a zaslal nabídku 130 dlouhodobě poptávajícím klientům.

Velký zájem o byt

Už v den zveřejnění nabídky mě čekalo milé překvapení. Od soboty do pondělí jsem měl kolem 25 lidí, kteří o byt projevili zájem. V tuto chvíli by mnoho makléřů zajásalo, že budou mít rychlý prodej bytu nebo by se dokonce nechali uplatit vysokou provizí, aby některého z klientů vzali na prohlídku přednostně. Také jsem takové nabídky dostal. Ale nepřijal.

Řešení v podobě aukce

Viděl jsem však příležitost klientovi pomoci dostat z prodeje více peněz plus naplnit jeho požadavek na rychlý prodej. Zároveň jsem si přál, aby všichni kupující měli stejné podmínky a mohli se o byt rovnocenně ucházet. Řešením byly "prohlídkové dny" završené on-line aukcí pro prodej bytu. Nemám rád obálkové metody nebo aukce po e-mailu, kde zájemci komunikují pouze s makléřem. Upřednostňuji transparentní přístup. Při naší on-line aukci dostal každý ze zájemců vlastní přístupové údaje do aukčního systému a mohl anonymně přihazovat. Zároveň mohl také prodávající vše v přímém přenosu sledovat.

Prohlídkové dny

Naplánoval jsem 3 prohlídkové dny a každý zájemce si rezervoval termín prohlídky bytu jen sám pro sebe. Mohl si byt v klidu prohlédnout a dozvědět se vše potřebné. Přihlásilo se 62 zájemců a za 3 dny jsem zvládnul neuvěřitelných 33 prohlídek. Z nich se nakonec vytřídilo 20 zájemců, kteří se rozhodli pokusit byt vydražit v aukci.

Den D - aukce

V pátek v 19:00 jsme spustili aukci. Za 42 minut a 40 sekund bylo rozhodnuto. Spravedlivě a transparentně. Vydražená částka byla o 170.000 Kč vyšší. Navíc s nabídkou na odkoupení stávajícího vybavení bytu za dalších 10.000 Kč. Finální částka za prodej bytu tak vzrostla celkem o 180.000 Kč, než bylo v původní nabídce a než prodávající očekával. 

Podařilo se mi, že prodávající tak získal prostředky navíc, se kterými původně vůbec nepočítal a mohl se rychle přestěhovat do nového. Všichni zájemci měli spravedlivé a rovnocenné podmínky, se o byt ucházet.

Kdy volit aukci?

On-line aukce není vhodná pro každou nemovitost. Týká se to hlavně dražších nebo složitějších nemovitostí, kde se hledá zájemce, kterému nemovitost opravdu sedne. Navíc jsou i ti, kteří se aukce neúčastní z principu. Takový člověk by mohl být právě v případě složitější nemovitosti tím, kdo byt za normálních okolností koupí, ale do aukce se z principu nepřihlásí. Proto je velmi důležité na začátku zvolit správnou strategii prodeje. Rozhodně bych tímto způsobem nedoporučoval prodávat každou nemovitost. Aukce však může dobře posloužit, když se sejde více zájemců nebo je třeba prodej řešit rychle.

Jakou strategii zvolit?

Prodávat byt klasickým způsobem nebo formou aukce? Jak nastavit cenu? Nebo jak sladit prodej s koupí jiné nemovitosti? Kontaktujte mě, rád vám poradím, abychom našli tu nejlepší cestu pro vás.

VÍTE JAKÁ JE TRŽNÍ CENA VAŠEHO BYTU?

DALŠÍ ČLÁNKY

Aukce nemovitostí jsou čím dál častější. Pokud hledáte nemovitost, už jste na takový prodej pravděpodobně narazili. Jejich výhodou by mělo být prodat nemovitost za vyšší cenu a přinést prodávajícímu více peněz z prodeje. Je to ale pravda? Opravdu se nemovitost prodá dráž? Nebo je v tom nějaký trik? Není to všechno jen podvod? A kdo na aukcích...

Dá se prodat byt v aukci za lepší cenu? Jak taková aukce bytu vypadá? Kdy se vyplatí a kdy ne? Sepsal jsem pro vás případovou studii, kde detailně popisuji, jak se nám aukce bytu v Brně povedla a kolik peněz navíc přinesla prodávajícímu.