Na co si dát pozor při koupi bytu

10.07.2020

Co neopomenout při koupi bytu? Co si zkontrolovat při prohlídce a co by jste měli vědět ještě před podpisem kupní smlouvy?

1. Faktický technický stav bytu

Nespěchejte a byt si důkladně prohlédněte. Na prohlídce se soustřeďte na odhalování prasklin, plísně či zda do bytu nezatéká. Pozornost byste měli věnovat stavu podlah, zda neodpadávají kachličky v kuchyni, koupelně a celkově se nebojte zeptat, pokud odhalíte něco podezřelého. U starších bytů zjistěte, v jakém stavu jsou rozvody elektřiny, zda jsou měděné, a kdy proběhla jejich výměna (pokud proběhla). Jejich výměna vám může byt prodražit. Nezapomeňte zkontrolovat stoupačky, odpady a informovat se o stavu rozvodů v celém domě.

2. Společenství vlastníků / družstvo

Zjistěte, jak funguje společenství vlastníků / družstvo a nahlédněte do předpisu záloh a ročního vyúčtování. Zjistěte kolik činí fond oprav a zda na bytě nevázne komerční úvěr (např. na revitalizaci domu). U správce domu se informujte o plánovaných opravách a celkovém hospodaření. U družstevního bytu je důležité vědět, kolik zbývá anuita, a zda (a kdy) je možné byt převést do osobního vlastnictví. Informujte se na družstvu, zda zajistí potřebné dokumenty pro banku v případě financování hypotékou. Doporučuji také si vyžádat stanovy družstva a nahlédnout do nich.

3. Právní stav bytu

Před koupí vždycky musíte vidět aktuální list vlastnictví, kde se všechny skutečnosti dozvíte. Hlavně část "omezení vlastnického práva", kde najdete, zda je na bytě zástavní právo (většinou hypotéka prodávajících), věcné břemeno nebo exekuce. Byt s exekucí v žádném případě nekupujte. Realitní kancelář by v takových případech měla zajistit vyčištění bytu (pokud je to možné) a byt vám prodat bez dluhů. Dluhy u SVJ dle zákona přechází na nového majitele, proto před podpisem kupní smlouvy vždy mějte potvrzení o bezdlužnosti (dluzích). Taky si zkontrolujte, kdo vlastní příjezdové cesty k domu a pozemek pod domem (mohl by kvůli tomu vzniknout problém při vyřizování hypotéky).

Co dál?

Já klientům doporučuji, aby si zažili v okolí co nejvíce každodenních situací. Na prohlídku přijet MHD, zkusit zaparkovat večer, projít se po okolí, odzkoušet restauraci, posilovnu nebo se pobavit se sousedy. Seznam určitě nebude vyčerpávající. Každá nemovitost je jiná, ale zkušený makléř by si měl poradit nejen odhalit potenciálně rizikové skutečnosti, ale i najít způsob, jak se s nimi vypořádat.

VÍTE JAKÁ JE TRŽNÍ CENA VAŠEHO BYTU?

DALŠÍ ČLÁNKY

Aukce nemovitostí jsou čím dál častější. Pokud hledáte nemovitost, už jste na takový prodej pravděpodobně narazili. Jejich výhodou by mělo být prodat nemovitost za vyšší cenu a přinést prodávajícímu více peněz z prodeje. Je to ale pravda? Opravdu se nemovitost prodá dráž? Nebo je v tom nějaký trik? Není to všechno jen podvod? A kdo na aukcích...

Dá se prodat byt v aukci za lepší cenu? Jak taková aukce bytu vypadá? Kdy se vyplatí a kdy ne? Sepsal jsem pro vás případovou studii, kde detailně popisuji, jak se nám aukce bytu v Brně povedla a kolik peněz navíc přinesla prodávajícímu.